Campionatul European Seniori 2018, o noua performanta istorica a Luptelor romanesti

Luptele romanesti au bifat o noua performanta istorica! Dupa opt ani, Romania se intorce acasa de la Campionatul European cu medalii toate la cele trei stiluri: greco- romane, lupte femine si lupte libere. Delegatia Roamaniei a castigat 5 medalii la CE organizat in Rusia (Kaspysk) : 1 aur, 1 argint si 3 medalii de bronz.

Sportivul de la Greco-Romane – Mihai Mihut a fost cel care a adus Rominei titlul continental. Luptatorul  in varsta de 23 de ani s-a impus in finala categoriei 63 kg, in fata norvegianului Stig Andre Berge, Romania castigand astfel aurul European, dupa o pauza de 11 ani. Mihuţ l-a învins în optimi pe francezul Leo Alexandre Sylvain Tdudezca, în sferturi a trecut de bulgarul Nikolai Ivanov Vichev, iar în semifinale a câştigat în faţa rusului Zaur Kabaloev.

A doua medalie a Lotului National de Greco-Romane, antrenat de Anton Arghira si Petre Carare a fost obtinuta de Alin Alexuc Ciurariu (cat.130 kg), care a castigat finala mica obtinand medalia de bronz.

Luptele feminine au incheiat competitia cu doua medalii: Alina Emilia Vuc (cat. 50 kg) a cedat in finala, obtinad argintul si Alexandra Anghel (cat. 72 kg) – bronz.

Pentru Alina Vuc este al 2-lea titlu de vicecampioana Europeană, după ce anul trecut a luat argintul Mondial, în premiera pentru România, fiind cea mai mare performanta a luptelor Feminine din toate timpurile.

In ultima zi de concurs, Ivan Guidea (cat. 61kg) şi-a asigurat şi el un loc pe podiumul de premiere. El a cucerit medalia de bronz la categoria 61 kg, după ce l-a învins cu 5-2 pe azerul Mirjalal Hasan Zada.

Performantele realizate de luptatorii romani la aceasta editie a Campionatului European, demonstreaza ca Romania se inscrie din nou pe harta marilor puteri ale lumii, reinodand traditia acestui sport care i-a dat pe Gheorghe Berceanu, Stefan Rusu, Ion Draica, Vasile Puscasu si multi altii.

Anul viitor, tara noastra va gazdui Campionatul European de Lupte Seniori, la Bucuresti.